ÇAĞDAŞ TÜRK LEHÇELERİ VE EDEBİYATLARI BÖLÜMÜ TANITIM SAYFASI (TERCİH TANITIM) 2020

T.C.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

EDEBİYAT FAKÜLTESİ TANITIM SAYFASI

ÇAĞDAŞ TÜRK LEHÇELERİ VE EDEBİYATLARI BÖLÜMÜ

  • Bölüm ne öğretir? Bu bilgi alanı neyi hedefler?

Orta Asya başta olmak üzere geniş bir alana yayılmış olan Türklerin lehçeleri, edebiyatları ve kültürleri öğretilir. Başlıca Güney-Batı Türk Lehçeleri (Türkiye Türkçesi, Azerbaycan Türkçesi ve Türkmen Türkçesi), Güney-Doğu Türk Lehçeleri (Özbek, Uygur, Salar ve Sarı Uygur), Kuzey-Batı Türk Lehçeleri (Tatar, Başkurt, Kazak, Kırgız, Karakalpak, Karaçay-Balkar, Kumuk, Nogay vb.), Kuzey- Doğu Türk Lehçeleri (Yakut (Saha), Altay, Hakas, Tuva, Şor) kültürleri, edebiyatları ve tarihleri öğretilir. Ayrıca Tarihi Türk lehçeleri üzerinde de durulur. Türklerin kullandıkları ve hala kullanmakta oldukları alfabeler (Runik, Arap, Kiril vd.) öğrenilir ve metin okumaları yapılır. Bölümümüzde ders vermekte olan yabancı uzmanlardan Türk lehçeleri dışında Rusça ve Moğolca gibi farklı diller öğrenilebilir.

Hedefler, geniş bir coğrafyada konuşulan Çağdaş Türk Lehçelerinin dil yapısını, edebiyatlarını öğretmek ve bu lehçeler ile iletişim kurabilme yetisini kazandırmak.  Ayrıca Çağdaş Türk edebiyatının bugünkü durumunu ve eserlerini incelemek. Türk dünyasıyla eğitim ve kültür alanlarında iş birliği yapmak; bilimsel, edebî ve fikrî eserler ortaya koymak; alanına hâkim, milletine hizmet etmeyi hedefleyen yetkin bilim adamları ve eğitimciler yetiştirmek.


  • Bölüme nasıl girilir?

 Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümüne giriş koşulları, sıralama ve taban – tavan puanlar (2017 yılı YÖK üniversiteler yerleşim puanı sıralaması esas alındığında, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümüne giriş bilgileri)

 

ÖSYM Program Kodu

105611147

Puan Türü

TS-2

 

Genel Kontenjan

60

Okul Birincisi Kontenjanı

2

Toplam Kontenjan

62

Genel Kontenjana Yerleşen

61

Okul Birincisi Kontenjanına Yerleşen

1

Toplam Yerleşen

62

2017 Taban Puan

344,45483

2017 Tavan Puan

446,52720

0.12 Katsayı ile Yerleşen Son Kişinin Başarı Sırası

118.520

Yerleşenlerin Ortalama OBP'si

366,41721

Yerleşenlerin Ortalama Diploma Notu

73,3


*Bölümümüz ile ilgili ayrıntılı bilgi için YÖK ATLASI'nı inceleyebilirsiniz: https://yokatlas.yok.gov.tr/lisans.php?y=105611147#c1000_1


  • Size neler sunuyoruz?
  •  

Fakülte içi programlardan çift ana dal ve yan dala öğrenci kabul edilmektedir. Dilbilim, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri ile çift ana dal ve yan dal anlaşmalarımız mevcuttur. Çift Anadal programları size çift diploma ile mezun olma olanağı sunmaktadır.

Lisans eğitimi süresince Farabi programı kapsamında Kazakistan, Kırgızistan, Tataristan, başta olmak üzere birçok ülkeye gidilebilir. Anlaşmalar dahilinde ilgili ülkelerdeki üniversitelerde dil öğretimi görebilirsiniz. Ayrıca yaz tatillerinde anlaşmalı olduğumuz üniversitelerde (yurt dışı) yaz okuluna gidilebilirsiniz. Böylece dil eğitiminin yanı sıra  kültürel etkinliklere de katılabilirsiniz.

  • Akademik ve sosyal etkinlikler

Bölümümüzde yerli ve yabancı birçok bilim insanının katıldığı sempozyumlar ve toplantılar gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Türk dünyası ile ilgili geziler ve öğrenci kulüplerinin düzenledikleri etkinlikler de alanı daha iyi tanıma ve öğrenciye eğlenirken öğrenme imkânı sunmaktadır.

  • Bu bölüm mezunları hangi alanlarda çalışabilirler?

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü mezunlarına “Türkolog” unvanı verilmektedir. Mezunlarımız; Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî veya özel ilköğretim okullarıyla liselerde Türkçe ve edebiyat öğretmeni olarak görev yapabilirler, özel dershanelerde aynı branşlarda çalışabilirler. Ayrıca, yurt içinde ve yurt dışında akademik kariyer yapma, Atatürk Kültür Merkezi ve Türk Dil Kurumu'nda uzmanlık ve uzman yardımcılığı ile TRT gibi yazılı ve görsel medya organlarında (TRT-Avaz başta olmak üzere) ve Kültür Bakanlığı'nda çeşitli görevler yapabilmekte, Türk Cumhuriyetleri'nde bulunan üniversitelerde ve bu cumhuriyetlerle iş yapan çeşitli kuruluşlarda görev alabilmektedirler. Bunun dışında Orta Asya ve Kafkaslar ’da ticaretle uğraşan şirketlerde çalışmaları da imkan dahilindedir.

  • Sosyal medya hesapları

Bölümümüzün Facebook hesabı: https://www.facebook.com/groups/1193078334086386/